"Kterýkoli idiot se umí mracit.Problematická je radost."Henry Miller

Červenec 2008

Dve války

31. července 2008 v 8:04 | Veronica |  Radosti a trable
Vcera jsem samozrejmne hned på príjezdu domu hupla do bazénu. Venku bylo kolem 25 stupnu coz je na nás severany moc. Magnus stál na kolenou pred barákem a vylamoval kameny z chodnícku. Prý pod ne dá nejaký plastový pokryt aby v nem nerostly pampelisky tak jsem na to zvedavá. Svédi vedou nerovný boj s pampeliskami. Z neznámého duvodu vidí pampelisky jako smrtelné neprítele svých zahrad a snazí se je vymýtit. Dosud vyhrály pampelisky kazdou bitvu, ale jak se tu ríká, dulezité není kdo vyhraje bitvu ale kdo vyhraje válku. A válka proti pampeliskám pokracuje i v mé rodine.
Po bazénu jsme nasadili botky samochodky a vypravili se do lesa. To je nase druhá soukromá válka - proti nadkilum. I v tomto prípade vyhrávají kila kazdou bitvu ale válka pokracuje dál. U sousedu (3 km od nás) se grilovalo. Paní domácí na nás koukala jako na sílence kam se v tom vedru zeneme s hulkami (nordic walking), usmívala se (asi aby nás zneskodnila) a mávala na pozdrav. Co si o tom myslela nastestí nevíme.
Je ctvrtek ráno a já sedím v kancelári. Za oknem je nádherne a urcite bude zase horko. Takze po práci hup do bazénu. A zítra je muj poslední pracovní den. Moje sestra píse ze je v Cechách 32 ve stínu. Elida se me zeptala jestli jí chceme zabít.
Severani milují slunícko a nesnásí vedro…

Blízí se mi dovolená

30. července 2008 v 13:45 | Veronica |  Zivobytí
Z duvodu nám vsem neznámých máme toto léto prílis mnoho prípadu bití detí. Jakozto sociální pracovnice v jedné z nejchudsích cástí Göteborgu mám na stole nekolik vysetrování která musím dodelat nez pujdu na dovolenou. Bití detí je ve Svédsku nezákonné coz se dost tezko vysvetluje obyvatelum pristehovalých z jiných zemí a cástí sveta. Biskopsgården má 80 % pristehovalcu ze 76 ruzných zemí, predevsím z blízkého východu a z Afriky. Dnes jsem spisovala jedno vysetrování celé dopoledne. Musí to být sepsáno profesionálne - pokud bychom navrhovali aby deti byly premísteny do jiné rodiny tak to musí projít soudním rízením.
Jeste ze uz mám od pátku dovolenou. A v nedeli jedu k sestre do Cech, spolecne s kamarádkou z práce a s dcerou Franceskou. Uz se vsechny 3 tesíme jak odsud vypadneme. Pocasí tu bylo témer celé léto pod obraz, az ted se trochu oteplilo. Budeme jeden den courat på Praze a shánet drevené jeslicky do sbírky kamarádciny maminky. Uz to chci videt jak na nás asi ti prodavaci budou koukat - shánet jesle v srpnu! Moje maminka mi nakázala nemluvit cesky - jeste si nekdo bude myslet ze jsi bláznivá ceska!
Francesca miluje cerné hadríky, hlavne kozené bundicky. Cerné vlasy a obrovské nausnice. Ale nesnásí kdyz nekdo rekne ze je EMO :)

Moje krásná dcera Hanna

29. července 2008 v 18:09 | Veronica |  Potomci ve dvou generacích
Hanicka ocekává druhé mimco v lednu 2009.
Pysná babicka samozrejme s radostí sleduje vsechny novinky i kdyz je budoucí maminka 600 km na sever.

Od první stránky

29. července 2008 v 13:24 | Veronica |  O autorce
Celý poslední týden jsem tu mela me dve netere, Helenku a Verusku. Kdyz jsem se pred 28 lety stehovala do Svédska nemela jsem poneti jak dlouhý bude zivot v jiné zemi, jak moc zapomenu svou materstinu a nakolik mi bude chybet pivo, chleba a burty, nemluve o nocních procházkách po Karlove moste.
Holciny mi ukázaly svým pubertáckým zpusobem co se v té mé republicce za tu dlouhou dobu zmenilo. Predevsím pouzívání pocítacu v kazdé domácnosti. A jakozto pilná blogarka (muj svédský blog uz mám nekolik let) jsem se rozhodla zalozit si i jeden v cestine. Cástecne pro to, abych nezapomnela úplne jak se cesky mluví a jak se co píse, cástecne abych eventuelne prisla do styku s lidmi kterí by meli zájem mít kamarádku cesku ve Svédsku a s tím prvním ukolem jí pomoci.
Tímto clánkem zacíná moje denní hlásení ze severské zeme kde jsem strávila posledních 28 let mého zivota.
Francesca, Zacharias a vnucka Matilda na trampolíne.