"Kterýkoli idiot se umí mracit.Problematická je radost."Henry Miller

Srpen 2008

Konecne pátek

29. srpna 2008 v 8:44 | Veronica |  O autorce
Týden utece jako nic. Kdyz je cloveku kolem té padesátky tak cas uz úplne pádí. Na druhou stranu to má tu výhodu ze jeden týden je jako nic a hned je tu víkend a moznost odpocinku.
V úterý jsem mela celý den kurs o násilí ve jménu rodinné cti. Nevím jestli se o tom v Cechách vubec hovorí ale tady je kolem toho debata jako hrom. Dívky z kultur blízkého východu jsou pod náporem rodiny a nekdy i zavrazdeny otcem, bratry nebo jinými (muzskými) príbuznými protoze rodina má názor ze se nechovají ctnostne a podle pravidel jejich kultury. Coz je ve Svédsku problém. Devcata chtejí být jako jejich svédské kamarádky, chodit do kina a na diskotéku, a rodice od nich ocekávají ze budou sedet doma, starat se o rodinu a sourozence a potom je proti jejich vuli provdají za nejakého ctyricátníka z jejich vlastní zeme, kterého ani nikdy nevidely. A je z toho srázka kultur jako víno.
Ve stredu jsem sedela pul dne na schuzi a druhou pulku dne jsem se snazila stihnout zvládnout práci kterou jsem mela na celý týden. A vcera opet kurs, tentokrát teorii sociálních systému. Takze doma kazdý vecer v sest hodin, udelat úkoly s detmi, uvarit veceri a sup s nimi do postelí. Magnus byl 2 dni v jizním Svédsku, tak jsem ten kolotoc musela zvládat sama.
Dnes vecer pridám doma fotografie. Ted je na case abych zacala neco delat.

První pracovní den

25. srpna 2008 v 20:01 | Veronica |  O autorce
Celou noc jsem nespala, ani minutku. Cloumala se mnou hruza z prvního pracovního dne po delsí dovolené. Práce by mi ani tak nevadila, jednou je clovek sociální pracovnice a smíril se s tím ze se denne setkává se zadní stránkou zivota. Ale to pendlování do Göteborgu je záber. 80 kilometru jedna cesta, doprava v pul osmé ráno prísera a jeste musíme nejprve odvézt deti do jejich skol protoze k nám nejezdí autobus. Takze chudery stojí pred skolou v pul osmé ráno ackoliv zacínají az v devet.
Já jsem se pristrasila do kanceláre v pul deváté. Na stole jsem mela fotky z dovolené v Cechách, malé album pro maminku a ruzovou tuniku, vse od Elidy. Telefon burácel celý den - vsichni jen cekali az se privalím nazpet a ted po me chteli abych vse zarídila hned dnes. Jedna klientka mi objasnila ze jsem jedna z nejhloupejsích sociálních pracovnic se kterými se setkala (a bylo jich za její zivot nespocet). Ani jsem to nepopírala. Cítila jsem se úplne spatne umístená nekde kde nemám co delat. Já chci být venku, v lese, ne ve velkomeste které je plné psychosociální problematiky.
V poledne jsem byla vyrízená. V sedm hodin vecer doma jsem pylne uvazovala o tom co mám podniknout abych se tohoto brevna zbavila ale nic kloudného me nenapadlo. Se tremi detmi, hypotékou a moderním stylem zivota si clovek nesmí moc vybírat.
Tak jsem se potesila slunecnicemi a tím ze mi houby rostou hned za barákem (nekteré i v kulnicce) a pujdu se podívat na poslední díl seriálu The Midsomer Murders.

Karneval

24. srpna 2008 v 9:43 | Veronica |  Potomci ve dvou generacích
Francesca mela dnes v poledne karneval. Kazdý rok porádá její skola karneval na zacátku skolního roku. Vzdycky se vsude oslavuje jen konec, jako by skola byla jen nutné zlo. Tady oslavují zacátek coz se mi moc zamlouvá. Kazdá trída si rozhodla téma a potom se prevlékli a spacírovali do stredu mestecka. Tam se jim rozdelily ceny za nejlepsí odev, dostali zmrzlinu a skolní rok byl slavnostne zahájen. Francesca a její trída sli za piráty.
Ano, v dnesní dobe mají piráti dzíny a místo rumu se ládují zmrzlinou :)

Nazpet doma

21. srpna 2008 v 19:56 | Veronica |  Radosti a trable
Tak jsme zase nazpet doma, po nekolika dnech na severu. Cesta domu probehla bez problému. Samozrejme jsme u tchýne zapomneli vsechno mozné ale nic vitálne dulezitého. Jelikoz svagrová slaví ctyricátiny za 14 dní tak nám to mohou dovézt do Eskilstuny.
Deti zacaly chodit do skoly. Francesca chodí do nové skoly a je stastná jako blecha. Má tam kamarádky a nikdo jí neotravuje zivot. Zache byl poprvé ve tretí tríde. Alex zacal na gymnáziu, programování pocítacových her. Má dovolená se blízí ke konci.
Tak jen nekolik obrázku. Dvojcátka mé sestry:
Anezka po bábince a Jindrich po tatínkovi. Moc hezká.
Terezka a Helenka se sourozenci.
A ted uz jen pohled na nasí zahradu - krásná se slunecnicemi z jedné strany:
A osklivá tam kde jsme dnes popravili zivý plot.

Opet tetou

14. srpna 2008 v 20:11 | Veronica |  Radosti a trable
Tak jsem se dnes v pul ctvrté odpoledne opet stala tetickou. Helce se narodila dvojcátka, holcicka Anezka po nasí babicce a klucík Jindrich po tatínkovi. Uz se moc tesím na obrázky tech malinkých.
My jsme se dnes vydali z Örnsköldsviku nazpet. Po Vysokém pobrezí (Höga Kusten) který nálezí k svetovému kulturnímu dedictví. Bylo krásne a my jsme obdivovali tu nádhernou severskou prírodu. Doma na nás cekala slavnostní vecere ve forme ryb. Tchyne je kouzelnice co se týce úpravy ruzných rybích jídel. A jelikoz jsme byli vsichni shromázdeni (coz se moc casto nestává) tak nám udelala výbornou veceri na oslavu setkání. Myslela jsem na Helcu která miluje ryby a která dnes v porodnici dostane nemocnicní stravu. Urcite by menila.
Tak uz jen nejaký obrázek z nasí cesty nazpet.

Örnsköldsvik

14. srpna 2008 v 0:02 | Veronica |  Radosti a trable
Ráno jsme se napakovali do auta a já jsem cekala...a cekala....Magnus prisel po delsí dobe, usadil se na strane ridice a zacal programovat GPS. Moc mi to nebylo jasné. Örnsköldsvik je z Hälsinglandu takových nejakých 350 kilometru a tudíz ne za humny. A krome toho ani nemel adresu hotelu! Dejte chlapovi nejakou technickou vymozenost a privede vás k sílenství behem 3 vterin.
Já jsem sedela...a cekala...a snazila jsem se ze vsech sil potlacit nutkání vyrvat mu tu volovinu z mrtvých prstu a zaslapat jí do planetárního prachu....Magnus prezil a doted nemá nejmensí tusení ze byl na okraji NDE, zázitku blízké smrti.ZBOZNUJI Norrland.
Pokracování nasich dobrodruzství prijde zítra, je pulnoc a ja jsem polomrtvá.

Na severu

12. srpna 2008 v 20:19 | Veronica |  Radosti a trable
Zbytek dovolené strávíme na severu. Zítra jedeme do Örnsköldsviku, v pátek je pohreb a v sobotu sraz sestrenic a bratrancu. Tak zatím jen nekolik fotografií z dnesního dne.
Tak kde je ta ryba?!
Zache se koupe v té ledové vode - proti tomu je bazén v Cechách hotové kafe.

U sestry v Jizních Cechách

12. srpna 2008 v 19:31 | Veronica |  Radosti a trable
Poslední den, ctvrtek, jsme strávily u sestry Heleny v Jizních Cechách. Helca ceká dvojcátka a moc toho nezmuze (uz jí zbývá jen týden!), tak jsme posedeli u nebo v bazénu, hlavne já a Francesca.
Já jsem byla hlavne nalozená v bazénu.
Nejlepsí byly ty nadávky co Jindra spotreboval nez se ponoril do té teplé vody :)
V pátek jsme letely domu. Elida je mistr pakování a podarilo se jí zapakovat vse co jsme nakoupily. Na Ruzyni jsme nakoupily co nám scházelo a doma v Landvetteru jsme to pak prepakovaly. Doufám ze budeme moci takovou cestu podniknout znovu. Moc se nám tam vsem líbilo.

V Praze

12. srpna 2008 v 19:05 | Veronica |  Radosti a trable
Ve stredu ráno jsme si privstaly a jely jsme na výlet do Prahy. V pul osmé ráno jsme byly na Kampe kam nás Jindra odvezl na ceste do práce. Na Karlove moste jsme byly jeste nez vsichni umelci privezli své vozíky s umením. Já miluji Karluv most, proto z nej máme tolik fotografií.
Francesca na Karlove moste.
V pul osmé ráno.
Procházkou jsme dosly na Staromestské námestí. Daly jsme si kaffe za 135 korun a holky koukly na Orloj.
V poledne jsme tramvají dojely k tete Líde na obed. Výborná polévka a pecené kure - a úplne zdarma!
Odpoledne jsme opet vyjely tramvají, tentokrát k Letohrádku královny Anny. Devcata si stezovala na vedro (Svédky!) tak jsem je protáhla na Hrad Valdstejnskou zahradou.
Nejvíc se nám líbilo prazské panorama. Daly jsme si pivo a colu a potom uz jen po schodech dolu vstríc Jindrovi.
Francesca a panoráma Prahy.

V Cechách

12. srpna 2008 v 17:52 | Veronica |  Radosti a trable
Prestoze jsme doma jen 4 dni, zdá se to jako vecnost. Jako bychom v Cechách vubec bývaly nebyly. Ale mám dokumentaci - 400 fotek které Elida udelala behem tech 4 dnu co jsme strávily v Cechách. Mám dukaz.
První dva dny jsme bydlely u rodicu ve Stankovicích a jen delaly krátke výlety do okolí a do Janovic na nákup. Pocasí bylo krásné, nebylo moc horko, ale slunícko se prece jen sem tam na nás koukalo. Vetsinu casu jsme strávily osetrováním ruzné zvere. Nasi mají slepicky, králíky, kachny, andulky, holuby a psa. Francesca je milovník zvírat a celé dny strávila u králíku nebo u slepic.
Slepicím jí babicka pozádala vycistit hnízda, králíky krmila kazdé poledne.
V Janovicích jsme hlavne nakupovaly dárky, nejaké sklo a zmrzlinu.
Elida a Francesca v Janovicích u kostela.
Chodily jsme na procházky a já jsem Elide lícila jaké to bylo zít v jedné ze zemí za zeleznou oponou.

Dovolená pokracuje

12. srpna 2008 v 17:03 | Veronica |  Radosti a trable
Tak uz jsme doma od pátku. Hned v pátek jsme doma nasli Kristýnku, nejstarsí dceru, se synem Filípkem. Mela s sebou 10 králíku a vsechny je vypustila na pastvu på nasí zahrade. Potom angazovala vsechny sourozence aby jí je pomohli pochytat. Zach mel narozeniny a dostal od nás dárecky nakoupené v Cechách. Hlavne byl spokojen s bonbónky které jsem musela nakoupit na letisti protoze jsem tasku s dobrotami a se sekanou zapomnela v Jindrove aute. V nedeli jsme znova balili, tentokrát na cestu do severního Svédska kde máme oba vetsí cást rodiny. Jelikoz babicka Magnuse zemrela behem nasí cesty do Cech tak bude pohreb, a hned poté v sobotu bude setkání vsech bratrancu a sestrenic s detmi kde budeme pozívat svédskou specialitu zvanou "surströmming", neboli nalozené smradlavé herinky. Moc dobré. Zítra odjízdíme sami dva do Örnsköldsviku ne 2 dny, bez detí. Budeme jednu noc v hotelu a behem dne nalozeni v tamnejsím SPA. Také bychom chteli videt výstavku týkající se filmu Star Wars jelikoz jsme fanousci.

Obrázky z dovolené

9. srpna 2008 v 19:52 | Veronica |  Radosti a trable
Jen nekolik obrázku z dovolené v Cechách - popis cesty prijde pozdeji.
V pul osmé ráno na Karlove moste. Ani umelci tam jeste nebyli.
Francesca na chodníku u Staromestské Radnice.
Kolem bazénu v Letech.
Velký strom na Kampe.
Zbytek fotek prijde k cestovnímu lícení.

Dovolená

2. srpna 2008 v 19:20 | Veronica |  Radosti a trable
Konecne dovolená! A zítra odlétam s dcerou a s mou kolegyní do Prahy. Uz se tesím. Tady u nás je dnes teplo ale prsí témer celý den. Vcera vecer jsme s Magnusem sedeli venku do 12 hodin a plánovali celou zahradu. Skoda ze si ty plány clovek po nekolika pivech pak nepamatuje :) Prístí clánek bude prístí víkend - nase putování po Ceské republice a cestovní deník :)

Zatmení

1. srpna 2008 v 11:55 | Veronica |  Rozjímání
Tak toto je co jsme videli tady u nàs v Göteborgu - nic moc.
Jen je to slunísko trochu sisaté a bylo chvilku chladneji.
Pokud nekdo máte hezcí obrázky, ráda se podívám.

Detektivní dopoledne

1. srpna 2008 v 11:02 | Veronica |  Zivobytí
Poslední pracovní den. V pul tretí koncím a jedu domu na obed.Budeme grillovat. A vecer si dám podle dlouholeté tradice irish coffee. Jako kazdý rok první vecer dovolené.
Venku je nádherne.Dnes v 11:40 nastane cástecné zatmení slunce. Já mám za úkol svolat vsechny kolegyne a vyhnad je na dvur kde budeme zatmení sledovat spolecne. Celkové zatmení má být az nekdy v roce 2137 a to uz asi nezazijeme.Já doufám ze se zatmení dá vyfotit mobilem. V tom prípade prilozím fotku vecer.
Dnes dopoledne jsem si nekolik hodin hrála ne detektiva. Mám prípad romských rodicu (on svéd, ona slovenka) kterí chtejí nazpet její deti, umístené v detském domove v Cechách. Sociální úrad jim zaplatil jiz nekolik cest do Cech. Ted je ovsem proti nim otevreno pilicejní vysetrování - spatne zacházejí s tou dcerkou kterou uz dostali. Rodice odmítají spolupracovat a já se snazím bez jejich pomoci zjistit který úrad v Cechách má na starosti deti a jejich prípad abych je o tom mohla informovat. Na Ministerstvu práce mi dali jen císlo na Úrad pro mezinárodne právní ochranu detí v Brne. Tam mi laskavá paní rekla ze to k nim nepatrí a abych se obrátila k dotycnému soudu. Problém je ze já nemám tusení který dotycný soud se tímto prípadem zabývá…
Snazila jsem se zjistit adresu detského domova pomocí google. Bohuzel nic. Detských domovu je v Cechách prílis mnoho. Asi si budu muset hrát na detektiva az tam v nedeli priletím.
Tak uz jen pár hodin a je dovolená! Livet är härligt, ríkají svédi. Neboli "la vie est belle!"